Psikodinamik Terapi
“Bir insan bir yere bakıyorsa orada ilgilendiği bir şey vardır. Bir insan bir yere hiç bakmıyorsa orada ilgilendiği bir şey kesinlikle vardır.” (Frued)

İnsanın bilinçaltı süreçlerinde yatan ne kadar verisi varsa, bilinçdışı süreçler dediğimiz beden duruşu, cümleler, kelime seçişleri, zevkleri, sevdiği şeyler vb. noktalarda açığa çıkar. Her ne kadar gerçeği saklamak istese de insan bunu dışarıya yansıtır. Bu yansıyan şeylerin içinde, dürtülerimiz önemli bir yer kapsar. Dürtülerimizi aktifleştiren şeyler olduğu gibi onları durduran şeyler de vardır. Hatta bazen bu dürtüleri yargılayan mekanizmalar vardır. Bunlar id, ego ve süperego mekanizmalarıdır. Bazen bu üç mekanizma arasındaki denge kayabilir ya da bünyede geçmişten gelen bilinç yüzeyinde veya bilinçaltında olan inançlar öfke, agresyon gibi yoğun bir enerjiye dönüşebilir ve bunların yönetilmesi gerekebilir.
Ayrıca dünyada var olan her şey gibi insanın da bir gelişimsel süreci vardır. Bu süreçlerde meydana gelen tıkanıklıklar ve sıkışmışlıkların da ele alınması gerekir ki, birey rahat ve işlevsel bir hayat sürebilsin.

Her insanın kendine has olan hayat sürecinden elde edilen veriler ışığında, o kişinin hayat tanımı yapıldıktan sonra belirli kurallar çerçevesinde uygulanan bazı yöntemler ile danışan, danışmanına aktarmaya başlar. Bu aktarımların yorumları yapılarak nihayette kişinin bütün aktarımlarının annesi ve babasıyla ilgili olan alanlar bulunur. Daha sonra bu aktarım ve yorumlamalar ile yeniden yapılanan geçmiş deneyimler kişinin rahatlamasına, berraklaşmasına yardımcı olur ve bilinçaltındaki malzemenin, bilince getirilerek geçmiş tıkanıkların çözümlenmesini sağlar. Bu sebeple kişinin kendi hayatına dair gördüklerini değerlendirmesinden ziyade görmedikleri daha önemlidir. Danışan kendi hayatına dair tüm malzemeyi açıklıkla sunarken, danışman da üzeri örtülmüş ve gizli köşelerde kalmış olan ayrıntıları görür.

Hizmetler Sayfasına dön…