Çözüm Odaklı Terapiler
Birçoğumuz sorunlarla karşılaştığımızda sorunun neyden kaynaklandığına, neden sorun yaşadığımıza, ‘’Neden bu bizim başımıza geliyor?’’, ‘’Şimdi ne yapacağım?’’ gibi noktalara; kimlerin yüzünden bunu yaşamak zorunda kaldıklarımıza vb. odaklanır. Çözüm odaklı terapiler ise bütün alışıla gelmiş düşünce sistemlerimizi adeta değiştirmekte ve sorunlar karşısında aslında ihtiyacımız olun ama hiç bakmadığımız alanlara fener tutmaktadır.

Genellikle bir problem yaşadığımızda ya şimdiyi ya da geçmişi değerlendiririz. Oysa çözüm odaklı terapi, sorunun çözülebilme olasılığı olan geleceğe odaklanır. Sorun merkezli ilerlemek yerine başarmak ve çözmek istediklerimize yönelir. Aslında birçoğumuz sorunların üzerinden bir süre geçtikten sonra geriye dönüp baktığımızda, o zaman sorun dediğimiz şeylerin çözümünün o gün düşündüğümüz kadar zor olmadığını; küçük değişimlerin ne kadar büyük değişikliklere zemin hazırladığını fark ederiz. Bunun en büyük sebebi sorun yaşadığımız zamanlarda güçlü yönlerimize yeterince yönelmememiz, olumsuz iç geri bildirimlere fazla zaman harcamamız ve başardıklarımızın farkına varmamamızdır. Zaman geçtiğinde, sorunun merkezinden uzaklaşıp rahatlık alanımıza geri döndüğümüzde ve zihnimiz berraklaşmaya başladığında iç kaos diner ve realiteyi daha şeffaf görebilmemizi sağlar. Bu yüzden çözüm odaklı terapide problem üzerinde durmak problemi çözmek için doğru bir hamle değildir.

Geçmiş ise sadece daha önce yaşanan problemler ile nasıl başa çıkıldığını bulmak ve güçlü yönlerin fark edilmesini sağlamak için kullanılan bir dikiz aynasıdır. Danışanın geçmişte ve şu anda ne olduğu değil, gelecekte ne olmak istediğine ve tecrübelerini kullanarak şu andan itibaren gelecekte olmak istediği kişi için neler yapmaya başlayacağına odaklanır.

Hizmetler Sayfasına dön…